Serwisowanie komputerów- łatwe czy nie?

ania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże el

Serwisowanie komputerów- łatwe czy nie?

Dysk twardy. Czym jest? Odpowiada Wikipedia

Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) ? rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

Pojemność dysków wynosi od 5 MB (przez 10 MB, 20 MB i 40 MB ? dyski MFM w komputerach klasy XT 808x i 286) do 10 TB (w laptopach 20-2000 GB). Opracowano również miniaturowe dyski twarde typu Microdrive, o pojemnościach od kilkuset MB do kilkuset GB, przeznaczone dla cyfrowych aparatów fotograficznych i innych urządzeń przenośnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_twardy


Laptopy - lista wad

Popularność laptopów jest zrozumiała ze względu na ich funkcjonalność i mobilność. Jednak przez to, że urządzenia są niewielkie, miniaturyzacji ulega również cały sprzęt. Jest to rzecz znacznie bardziej podatna na uszkodzenia - jeśli wylejesz kawę, to ryzyko uszkodzenia całego laptopa jest ogromne. Jeżeli wylejesz kawę na klawiaturę komputera stacjonarnego, to czeka cię wymiana klawiatury - nie potrzebujesz do tego interwencji specjalisty. Laptop można niechcący upuścić na podłogę, może zostać zrzucony z biurka przez kota, czy też dziecko. Komputery stacjonarne ze względu na swoje rozmiary są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważną cechą laptopów jest ich mobilność, a to znaczy że powinny być dość lekkie. Za tym nie idzie jednak konstrukcja - lekka plastikowa obudowa nie jest wystarczająco odporna. Serwisowanie tych urządzeń jest dużo droższe i nie liczmy, na gwarancję producenta - ona nie obejmuje mechanicznych uszkodzeń.


Drogie naprawy małych części

Czasem z pozoru drobne usterki mogą być bardzo drogie w naprawie czy serwisowaniu. Małe i drobne elementy np. na płycie głównej bardzo trudno jest wymienić i potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu do lutowania oraz odpowiednio przeszkolonej osoby. Ceny takich napraw potrafią sięgać paruset złotych za pojedynczy element.

Często taniej wychodzi zakup całego elementu, nawet nowego, niż próby ratowania starego, często mocno zużytego elementu.



© 2019 http://rys.radom.pl/