Pogrzeb i sprawy światopoglądowe

????? = miejsce spoczynku? od ?????????? = spać?. Cmentarz żydowski nazywa się kirkut, zaś muzułmański mizar. Nazwa cmentarz jest stosowana także w stosunku do współczesnych, cywilizowanych miejsc pochówku zwierząt ? cmentar

Pogrzeb i sprawy światopoglądowe

Cmentarz żydowski nazywa się kirkut

Nazewnictwo

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa coemeterium, o tym właśnie znaczeniu, które z kolei jest zlatynizowaną formą greckiego ???????????? = miejsce spoczynku? od ?????????? = spać?.

Cmentarz żydowski nazywa się kirkut, zaś muzułmański mizar.

Nazwa cmentarz jest stosowana także w stosunku do współczesnych, cywilizowanych miejsc pochówku zwierząt ? cmentarzy zwierząt, bardziej popularnych w krajach anglosaskich niż w Polsce. Często przy tych cmentarzach istnieją też specjalne krematoria.
Historia

Koncepcję cmentarza jako przestrzeni nienaruszalnej i świętej przejęło wczesne chrześcijaństwo z tradycji rzymskiej, dlatego pierwsze cmentarze chrześcijańskie wyodrębniły się z dawniejszych cmentarzy pogańskich. Kościół już w III wieku oddał je pod opiekę biskupów i księży, tworząc system cmentarnej administracji. Cmentarze były już wówczas miejscami świętymi i chronionymi specjalnymi immunitetami. Obejmowało je także prawo azylu. Od X wieku zaczyna się tendencja do lokalizowania cmentarzy w obrębie miast i w bliskości kościołów. Sobór rzymski z 1059 nadał im sankcję ?pół świętych? rzucając klątwę na ludzi bezczeszczących je.

W XVIII wieku, najpierw we Francji na polecenie cesarza Napoleona I, zakazano z przyczyn sanitarnych pochówków przykościelnych. Potem ta praktyka rozszerzyła się na całą Europę, również i na Polskę (chociaż można spotkać okazjonalne pochówki jeszcze z początku XIX wieku). Wspomnieniem po nich, przynajmniej w Polsce centralnej, był ? obecnie już prawie nie spotykany ? zwyczaj nazywania terenu wokół kościoła ?cmentarzem?1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz


Organizowanie przebiegu pogrzebu

Organizowanie pogrzebu to zadanie dość trudne. Nikt nie wie do końca co trzeba zrobić w takiej sytuacji, a jeśli nie posiadamy kompletnie żadnych doświadczeń w tej kwestii, powinniśmy zapytać kogoś o radę lub powierzyć organizację pogrzebu odpowiedniej firmie. Zawsze warto zadbać o to, by całość zorganizowana była z dbałością o wszystkie szczegóły, a przecież bardzo trudno będzie dokonać tego samodzielnie. Jeśli w organizacji pomogą nam doświadczone osoby, będziemy mieć pewność, że nic nie będzie stanowić problemu. W każdym przypadku warto postarać się, by pogrzeb zorganizowany był profesjonalnie oraz porządnie, ponieważ wtedy unikniemy dodatkowego, niepotrzebnego stresu.


Jak zorganizować pogrzeb?

Aby dobrze zorganizować pogrzeb, na początku należy poczytać co nieco o kwestiach formalnych, które koniecznie trzeba wypełnić. Zwykle na załatwienie ich wszystkich mamy jedynie kilka dni, dlatego warto będzie wszystko spisać i zaplanować poszczególne kwestie bardzo dokładnie. Jeśli chcemy, by całość była wykonana bez żadnych problemów, musimy oczywiście do sprawy podchodzić sumiennie, a dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. Po zaplanowaniu formalności, można zająć się innymi kwestiami, takim jak wybór oprawy oraz szczegółów, które sprawią, że ceremonia będzie udana. W tej kwestii warto poprosić o pomoc znajomych lub rodzinę, ponieważ trudno będzie zająć się wieloma sprawami samodzielnie.



© 2019 http://rys.radom.pl/