Energia słoneczna - jak ją wykorzystać?

technologie stały się ogólnodostępne i nawet osoba, która nie posiada zbyt dużego kapitału może zaopatrzyć się w taką instalację. Wiele osób podchodzi jednak z rezerwą do fotowoltaiki. O ile w społeczeństwie kolektory słoneczne uz

Energia słoneczna - jak ją wykorzystać? Fronius Symo 7.0-3-M

Fotowoltaika ? nowa forma pozyskiwania energii

W ciągu ostatnich nastąpił bardzo szybki rozwój wielu sposobów na pobieranie energii elektrycznej z otoczenia. To sprawiło, że nowe technologie stały się ogólnodostępne i nawet osoba, która nie posiada zbyt dużego kapitału może zaopatrzyć się w taką instalację. Wiele osób podchodzi jednak z rezerwą do fotowoltaiki. O ile w społeczeństwie kolektory słoneczne uzyskały już aprobatę, o tyle fotowoltaika jest jeszcze mniej rozpowszechniona. Jest to z pewnością kwestia świadomości na temat funkcjonowania takiego układu i zapewne z biegiem lat i ze wzrostem tej świadomości również instalacje tego typu staną się coraz bardziej powszechnie spotykane nawet w gospodarstwach jednorodzinnych.


Rodzaje kolektorów

Kolektory słoneczne to bardzo użyteczne elementy, które pozwalają na pozyskiwanie energii słonecznej. Pobieranie energii z odnawialnych jej źródeł jest niewątpliwie przyszłością współczesnej energetyki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i ten rynek ulega dynamicznym zmianom. Obecnie możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje kolektorów słonecznych ? są to kolektory próżniowe i płaskie. Warto jednak zauważyć, że pobieranie energii słonecznej jest możliwe nie tylko dzięki kolektorom. Coraz większą popularnością cieszą się również układy fotowoltaiczne. Niewątpliwie można spodziewać się kolejnych nowinek technicznych w tym zakresie i coraz lepszych urządzeń pozwalających na pobieranie energii ze Słońca.


O wskaźniku znaczenia ekologicznego

Wskaźnik znaczenia ekologicznego Q - wskaźnik stosowany w badaniach ekologicznych i zoocenologicznych do opisu zgrupowań zwierząt (zoocenoza).

Wskaźnik znaczenia ekologicznego spotykany jest w niektórych podręcznikach ekologicznych. Z założenia ma integrować informacje o liczebności (dominacja) i częstości (frekwencja) występowania. W badaniach faunistycznych jest dość rzadko wykorzystywany. Uśredniać się mogą wyniki: podobne wartości u gatunków rzadkich a licznych (niska frekwencja, duża dominacja) oraz gatunków pospolitych a mało licznych (duża frekwencja, niska dominacja). Niemniej jednak w obu przypadkach zakładać możemy dużą rolę ekologiczną gatunku ? w pierwszy w wyniku dużej liczebności, w drugim pospolitości występowania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_znaczenia_ekologicznego



© 2019 http://rys.radom.pl/