Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady

ykorzystywana do oświetlania i ocieplania różnych budynków. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być montowane w postaci paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Wspomniane panele słoneczne służą do wytwarza

Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady baterie słoneczne cena

Wykorzystywanie zasad fotowoltaniki w nowoczesnym budownictwie

Zasady fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystywana do oświetlania i ocieplania różnych budynków. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być montowane w postaci paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Wspomniane panele słoneczne służą do wytwarzania energii elektrycznej, natomiast kolektory słoneczne do wytwarzania ciepła. Dlatego mogą być one montowane w dużych i małych budynkach, a także w różnych urządzeniach zewnętrznych, takich jak na przykład parkometry. W związku z tym ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na tworzenie ekologicznych miast oraz na zaprowadzanie oszczędności w gospodarstwach domowych i całych miastach.


Sposób działania paneli słonecznych

W ramach zajęć szkolnych można zwiedzać nowoczesne budynki i poznawać zastosowane w nich rozwiązania budowlane. Dzieci ze starszych klas szkolnych oraz młodzież mogą również poznawać historię fotowoltaniki. Dzięki temu będą nie tylko świadome tego, w jakim kierunku rozwija się nowoczesne budownictwo, ale też nauczą się oszczędzania energii i być może w przyszłości same sięgną po rozwiązania fotowoltaiczne w trakcie stawiania swoich domów. W czasie zajęć praktycznych uczniowie różnych klas mogą również poznawać sposób, w jaki działają panele słoneczne. Oprócz tego dowiadują się o tym, jakie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie znajdują kolektory słoneczne. Wprowadzanie na zajęciach szkolnych tego typu zagadnień daje nadzieję na to, że w przyszłości nie zabraknie nowych specjalistów.


Wikipedia - Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny ? urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory można podzielić na:

płaskie:
cieczowe,
gazowe,
dwufazowe,
płaskie próżniowe,
próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
skupiające (prawie zawsze cieczowe),
specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny



© 2019 http://rys.radom.pl/